Nedenfor en ny artikel i Nordvestnyt, hvor der stilles spørgsmål til ministeren vedr. projektet i Jammerland Bugt, og den store folkelige modstand.
Antal besøg på hjemmesiden
- 1.339.555
- 409.294
-
Seneste indlæg
- Borgermøde den 21. januar 2025
- Energistyrelsen ignorerer miljøhensyn: Havvindmøller på vej til at dominere Danmarks indre farvande
- Energistyrelsen har givet etableringstilladelse til gigantisk havvindmøller i naturskønne Jammerland Bugt!
- Vindmøllebekendtgørelsen er ikke overholdt!
- Er vi vidne til en proforma skinproces?
- Referat af Generalforsamling i Beskyt Jammerland Bugt
- Generalforsamling i Beskyt Jammerland Bugt
- Også hav- og vandmiljø udfordres!
- Skarp miljø-faglig kritik fra Finland.
- Mange forhold omkring bugten samt det lovgivningsmæssige er ændret!
- Reersø har et ”teknisk præg”… Man får kaffen galt i halsen!
- Vindmøllebekendtgørelsen mv. er ikke overholdt!
- Skarp kritik af Miljøkonsekvensrapport – også fra den danske Miljøstyrelse!
- De svenske ornitologer ikke i tvivl – vindmølleprojektet udgør en væsentlig trussel for beskyttede arter!
- Det Tyske Naturbeskyttelsesforbund (NABU) rejser meget stærk kritik af det fremlagte materiale for Jammerland Bugt Havvindmølleprojekt!
- Danmarks Naturfredningsforening (DN) er ikke tilfreds med den fremlagte Miljøkonsekvensrapport!
- Beskyt Jammerland Bugts Indsigelse
- Mens du skriver indsigelse, er her lidt inspiration…
- Indsigelser skal skrives nu!
- Kalundborg Siger Nej Tak!
Seneste kommentarer
- Bodil holst kjær til Energistyrelsen ignorerer miljøhensyn: Havvindmøller på vej til at dominere Danmarks indre farvande
- Carsten Freyberg Hansen til Energistyrelsen ignorerer miljøhensyn: Havvindmøller på vej til at dominere Danmarks indre farvande
- Bodil holst kjær til Vindmøllebekendtgørelsen er ikke overholdt!
- Martin til Energistyrelsen har givet etableringstilladelse til gigantisk havvindmøller i naturskønne Jammerland Bugt!
- Bodil holst kjær til Indsigelser skal skrives nu!
- Katrine til Foreningen “Beskyt Jammerland Bugt”
- Også hav- og vandmiljø udfordres! | Jammerlandbugt.dk til Skarp miljø-faglig kritik fra Finland.
- Lizette Taguchi til Beskyt Jammerland Bugts Indsigelse
- Hanne Ytting til Indsigelser skal skrives nu!
- Poul schacht til Indsigelser skal skrives nu!
Antal underskrifter mod havvindmøllerne:
Online: 3.518
Skriftligt: 1.920
Ialt: 5.438Opdateret pr. 19. august 2019
Er der nogen, der ved, hvad status er på vindmølleprojektet syd for Sejerø? Ifølge denne artikel lyder det, som om det er droppet. Kunne være relevant for vores kamp mod vindmøller i Jammerlund Bugt.
De kommende 3 uger må der være flere vælgermøder i vort nærområde og der må være nogle folketings kandidater der bør fremkomme med deres mening om vores modstand mod kystnære vindmøller i Jammerland Bugt.
Har vi nogle lokale vælgere som stiller op og stiller relevante spørgsmål???
Hej Peter
Godt og relevant spørgsmål. Bestyrelsen er ved at undersøge hvilke datoer valgmøderne finder sted og vil selv forsøge at deltage i videst muligt omfang.
Derudover håber vi at nogle af vores frivillige ildsjæle også vil deltage. Hvis du har lyst og mulighed for at hjælpe her hører vi gerne fra dig.